Fener Mah. Bulent Ecevit Blv. No:72 Muratpasa/ANTALYA
  • TR
  • EN
  • DE
  • RU

Ortodonti hastaları ağız ve diş bakımlarına çok özen göstermelidirler. İyi diş bakımı alışkanlıkları olmayan kişilerde tedaviler sonrasında dişlerde oluşabilecek lekelenmelerin düzgün ama lekeli ve çirkin dişler ortaya çıkmasını engellemek üzere birçok önlem bulunmaktadır.

Bu önlemleri dişhekiminiz ortodontik tedaviye devam ederken 6 ayda bir sizi görerek, gerektiğinde uygulayacaktır.

Diş İpi Kullanımı

Diş ipi dişler arasında biriken yiyecek artıklarını ve bakteri plağını temizlemeye yarayan naylon ipliktir. Yeterli uzunlukta diş ipini kopartarak tel ve braketlerin arasından ’C’ şeklinde geçirin.

Diş ipinin birer ucunu iki orta parmağınıza birkaç kez sarın 3-5 cm arası diş ipini or-tada bırakın baş parmaklarınızı kullanarak çiğneyici yüzeyden yumuşak hareketler ile dişlerin arasından ve diş etine ulaşana kadar yavaşça bastırın.

Diş ipini diş aralarında aşağı yukarı hareket ettirerek diş araları ve diş eti ceplerindeki plağı ve yiyecek artıklarını temizleyin.

Diş ipini ileri geri hareket ettirmeyin. Bu diş etlerine zarar verebilir.

Diş ipini ağzınızın bir tarafından kullanmaya başlayın ve sistematik olarak karşı tarafa doğru temizlemeye devam edin.

Ara Yüz Fırçası Kullanımı

arayuzfircasiDiş ipi ile temizliğin ardından ortodontistinizin önerdiği uygun boyuttaki ara yüz fırçasını tellerin altına yerleştirin. Ara yüz fırçasını nazik hareketlerle aşağı yukarı hareket ettirerek braket ve teller arasında kalmış olabilecek yiyecek artıklarını bir kez daha temizleyin.

Fırçanın rahat girebildiği diş aralarını ve tel altlarını fırçalayın. Küçük boşluklarda ve özel-likle tedavi başında henüz düzelmemiş çapraşık dişler arasında fırça başını aşırı zorlamayın.

Gargara Kullanımı

Ortodontik tedavide ağız gargarası ile çalkalamak temizlik işlemini tamamlar. Ancak bununla birlikte unutmayın ki sadece ağız gargarası kullanmak bakteri plağını ortadan kaldırmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın diş ipi ara yüz fırçası kullanımının yerini tutmaz. Sadece ilave bir koruma bakım yöntemidir. Ağız gargarasının kutusundaki kullanma talimatlarını okuyunuz. Ağız gargarasını yutmayınız. Ağız gargarası altı yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.