Fener Mah. Bulent Ecevit Blv. No:72 Muratpasa/ANTALYA
  • TR
  • EN
  • DE
  • RU

Ortodonti halk içinde bilinen adıyla diş teli tedavisi, erken yaşlarda meydana gelen veya tedavide geç kalındığı için ileri yaşlarda görülen diş bozukluklarının tedavisini içermektedir. 

Ortodontik tedavi genellikle 9-14 yaş civarında başlar. Ancak, Amerikan Ortodonti Derneği, süt dişlerinin gelişmesi ve yerlerini kalıcı dişlere bırakması sürecinin kontrol altına alınması amacıyla tüm çocukların 7 yaşından önce ortodontistle tanışmaları gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu sayede olası ortodontik problemler daha erken teşhis edilip daha kolay çözüme kavuşacaktır.

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Ortodonti tedavileri genellikle braketlerin diş yüzeylerine takılması ile ilerleyen bir tedavi yöntemidir. Metal braketler ,seramik braketler , safir (ice) braketler, ınvisalign , damon (kapaklı) metal braket ,damon (kapaklı) şeffaf braket, lingual braket gibi birçok türü bulunmaktadır. Yapılan tedavinin türüne ve bütçesine göre kullanılan braketler değişkenlik göstermektedir.

Ortodonti Tedavisinde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ortodonti tedavisinde en önemli noktalardan biride ağız ve diş bakımının düzenli yapılmasıdır. Her yemek yendikten sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Braketlerin arasında kalma olasılığı olan yiyecek artıkları da düzgünce temizlenmelidir. Aksi durumda kalan yiyecekler ağız ve diş sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Yine ortodonti tedavisinde vakalara göre kullanılması zorunlu olan diş lastikleri de ağız içi bakteri ve mikroorganizmaların birikmesine sebebiyet verdiği için hem dişlerinize hem de diş etlerinize zarar verebiliyor. Bunların önüne geçmenizin yegane yöntemi ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmekten geçiyor.

Kullanılacak diş fırçasının seçimi de oldukça önemlidir. Ortodontistiniz özel bir fırça tipi önermedikçe orta sertlikteki fırçalar ile dişlerinizin temizliğini rahatça yapabilirsiniz. Diş fırçalama sürenizde dişlerde braketler olmasından dolayı uzayacaktır. Ortalama 3-5 dakika arasında fırçalamanız gerekmektedir.

Ortodonti(Diş teli) Tedavisinde Ücretlendirme Nasıl Yapılır?

Diş teli fiyatları da kullanılacak olan tedavi yöntemine, braketin türüne ve ağız içinde yapılacak olan işleme göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumlarda hasta ve ortodontist ortak karar alarak ilerler. Maliyet durumu başlangıçta çok gibi görünse de ağız ve diş sağlığı ile ileride ortaya çıkabilecek sorunların giderilmesi açısından oldukça önemli bir tedavidir.