Fener Mah. Bulent Ecevit Blv. No:72 Muratpasa/ANTALYA
  • TR
  • EN
  • DE
  • RU

Dişler doğumdan sonraki 6 ay içinde sürmeye başlamaktadırlar. Süt dişleri üst çenede ve alt çenede 10 ar diş olmak üzere 20 adet diş 30. ayın sonunda kadar ağızdaki yerlerini almaktadır.

Hangi diş ne zaman çıkıyor?

Diş sürmelerinde gecikme veya erken sürme çok rastlanan bir durumdur. 1-2 ay içersinde gelen ekstra dişlerin anneye ve bebeğe zarar verilmemesi için alınması uygundur. 1 sene içinde dişlerin gelmemesi durumda diş hekimine başvurmakta yarar vardır.

Diş çıkmadığı durumlarda neler yapılmalıdır?

Büyüme ve gelişimin etkisiyle dişler daha geç yada erken çıkabilirler. Dişlerin sürmelerinde ciddi bir gecikme mevcut ise derhal çocuk dokturunuzla iletişime geçip gereken kontrol ve tetkikleri yaptırmalısınız.

İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalı?

İlk diş muayenesi altı ay ile bir yaş arasında yaptırılmalıdır.

Çocuğumu ne sıklıkla diş kontrollüne getirmeliyim?

Çocuğunuzun çürük risk düzeyine göre 3 veya 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret ederek, muayene ve gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir.

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı 

Çocuklar ağız ve diş sağlığına ne kadar önem vermesi gerektiğinin bilincinde değildirler. Çocuk diş bakımı özellikle hassas bir konudur. Bu konuda en büyük görev ailelere ve çocuk diş hekimlerine(pedodontistlere) düşmektedir. Bu konuda yapılması gerekenler koruyucu diş hekimliği bünyesi altında toplanmıştır.