Fener Mah. Bulent Ecevit Blv. No:72 Muratpasa/ANTALYA
  • TR
  • EN
  • DE
  • RU

Sağlık alanında giderek daha fazla uygulamaya dahil edilen teknolojik gelişmelerden biri de dijital diş hekimliğidir. 1980’lerden itibaren geliştirilmeye başlayan bu sistemlerle diş restorasyonunun 1-2 saat içinde tamamlanabilmesi mümkün hale gelmiştir. Ağız içine yerleştirilen özel bir cihaz sayesinde diş ölçüsü alınarak kişinin ağız yapısına en uygun olan protezin üretilmesi sağlanmaktadır.

Cerec Cad/Cam Sistemleri Nelerdir?

Bilgisayar destekli tasarım sistemleri olan Cerec Cad Cam Sistemler 3 boyutlu bilgisayar desteği ile çalışan, diş hekimliğine özel olarak geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu sistem ile ağız içi kameralardan alınan görüntüler uygun bir bilgisayar yazılımı ile işlenir ve makineye gönderilerek porselen bloklardan estetik restorasyonlar elde edilir.

Cerec Dijital Sistem Uygulama Süresi Nedir?

Cad cam sistemler tedavi sürelerinin kısaltılması bakımından son derece avantajlıdır. Klinik ortamda tek seansta işlem yapılabilmekte ve 2-3 saat içinde işlem sonlandırılabilmektedir. Bu durum diş hekimi ve hasta açısından son derece avantajlıdır. Gereksiz zaman kaybından uzaklaşılması artı sağlar. Geleneksel ölçü yöntemlerinden uzaklaşılması bu sürecin kısaltılmasında son derece etkilidir.Ayrıca dijital ölçü sayesinde hastada mide bulantısı gibi sorunlar da yaşanmaz.

Cerec Dijital Sistem Diş Estetiği İçin Uygun Bir Yöntem mi?

Bilgisayar ortamında özel bir kamera sistemi kullanılarak tasarımların gerçekleştiği dijital diş hekimliği estetik açıdan ciddi bir avantaj demektir. Bunun nedeni çok yönlü şekilde tasarımın olabilmesidir. Yani ağız içinde dişlerin her boyutu bilgisayara aktarılır, sonra uygulama ve hastanın yüz, çene şekli de dikkate alınarak tasarım sonlandırılır. Hata riski bu uygulamalarda son derece azdır.Cerec sistemi ile üretilen full porselen restorasyonların içinde metal olmaması da estetik açıdan oldukça başarılı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Cerec Yöntemi Pahalı mı?

Standart işlemlere göre Cerec yöntemi fiyatları sanılanın aksine çok pahalı uygulamalar değildir. Geleneksel yöntemlerle yapılmış bir restorasyondan biraz daha pahalı olması;hata payının sıfırlığı,estetik başarısı,teknik ekipman farkı göz önüne alındığında normaldir

Cerec Kaplamalar Koku Yapar mı?

İnsan kaynaklı hataların önüne geçilen üretim şeklinde önce hastanın dijital alanda ölçüleri alınır. Sonra tasarım yapılarak özel üretici cihazla protezler tamamlanır. Böylece dişlerle tamamen uyum içinde olan ve metal içermeyen protezler koku yapmazlar 

Geleneksel Ölçü Yöntemi Kullanılıyor mu? 

Dijital diş hekimliğinde geleneksel ölçü yöntemleri kullanılmamaktadır. Ağızdan mikro kameralar yardımıyla ölçü alınır ve geleneksel yöntemle alınan ölçülerde hastaların yaşadıkları mide bulantısı gibi sorunların önüne geçilir.